Den fjerde fløj er fundet

Ifølge lokalplanen for det område klubbens bygninger ligger på må vi maksimalt opføre et antal kvm, så det samlede antal bygnings kvm holder sig indenfor det antal kvm den oprindelige gård på Christianshøj omfattede.

Det blev lidt af en stifinder opgave, da vi ikke havde nogle tegninger liggende af den oprindelige gård, hvor der engang var en fjerde længe, altså Nordfløjen. Der hvor der i dag er en flot udsigt fra terrassen udover arealet på den anden side af Christianshøjvej.

Det lykkedes Søren Hansen ved hjælp af Det Kongelige Biblioteks arkiver, at finde billeder af gården inklusive den fjerde fløj – Nordfløjen – som det viser sig var på flere kvm end det nye byggeri, vi ønsker at opføre. Så det bliver ikke en begrænsning for planerne.

Her kan du se, hvad Søren ellers fandt i Det Kgl. Biblioteks arkiver