Nyt fra eliten

Træningen startede i februar med individuel indendørs træning. Det var her grundsvinget skulle på plads, da der resten af sæsonen vil være fokus på det korte spil. Målet med dette års træning er nemlig, at alle hold skal mestre det korte spil, da det er her, mange kampe kan vindes.

Som en del af træningen afholdte vi en fælles 3 timers træning lørdag d. 29/4 med de øvrige elitehold i Værløse. Det var ingen overraskelse at omdrejningspunktet for denne træning var det korte spil. Thomas og Benjamin havde sat 3 træningsposter op – én af dem foregik på puttinggreen med 1, 2 og 3 meter puts samt 9 huller, som skulle gennemføres uden 3 puts eller puts kort af hullet – ellers var det tilbage til start. Ved indspilsområdet stod Benjamin og gav os fif til chip og korte indspil, og i skuret stod Thomas og trænede os i de længere indspil. På trods af 0 grader, regn og hagl var det en hyggelig og lærerig dag hvor hele eliten (herre, damer, seniorer og veteraner) kunne mødes og dyste mod hinanden.

Første weekend i maj skulle prøven så stå i årets første divisionskampe. Herre 1 bestående af bl.a. vores pro Benjamin samt vores klubmestre Markus Melsing Andresen (slagspil / juniorer) og Michael Lohse (hulspil) fik hård modstand begge dage – desværre uden sejr. Vi kunne derfor godt bruge lokal støtte til vores hjemmekamp søndag d. 18/6 kl. 08:00 – 15:00 (2 runder) hvor vi skal have revanche mod Fredensborg.

Bedre gik det Herre 2,  som med en sejr over Helsingør lørdag og en tæt kamp søndag (som desværre blev tabt på de sidste huller). Samlet ligger holdet på en delt andenplads i tabellen. Næste hjemmekamp er d. 17/6 kl. 08:00-12:00, hvor vi ligeledes skal møde Fredensborg (dog ikke det samme hold, som første holdet møder søndag). Som en joker har vi på Herre 3 samlet en flok stærke og meget dygtige juniorer. De var sammen med vores pro Thomas og et par gamle spillere ude og hive en sejr hjem mod Hedeland om lørdagen og en ”deler” om søndagen. Det betyder, at vi nu fører vores række, som vi nu forventer at vinde. Vi spiller ligeledes vores næste hjemmekamp lørdag d. 17/6 kl. 09:10-13:00 (lige efter Herre 2 har slået ud), så skulle du have lyst til at støtte os skal du være mere end velkommen.

På vegne af eliteholdene

Christian Blomqvist