Bookning og spil af 9 huls runder

Som lovet af bestyrelsen på generalforsamlingen er klubbens trafikregler, dvs. Ordens- og Etiketteregler blevet opdateret med medlemmers muligheder for bestilling og spil af 9 huls runder på for9 og bag9, og for gæsters bestilling, betaling og spil på for9.

Følgende er tilføjet:

1. Medlemmer og Gæster kan vælge at spille 9 huller fra 1. tee ved bookning på normal vis i GolfBox (18 huls banen). Greenfee for 9 huller er 60% af 18 huls prisen, som fremgår af GolfBox bestillingsvindue. Ved bekræftelse og betaling, kan greenfeespillere på betalingsstanderen reducere prisen, der vises for 18 huller, ned til de førnævnte 60%, og i årsag angive ”Spiller 9 huller”. For greenfeespillere, der er gæst til et klubmedlem, er greenfeeprisen 60% af den aktuelle gæstegreenfeepris for spil med medlem.

2. Medlemmer kan lejlighedsvis spille 9 huller fra 10. tee uden forudgående bookning, forudsat det kan ske uden gene for spillere, der spiller 18 huller. Dvs. det ikke er tilladt at slå ud på 10. tee:

  • Når der er spillere på vej på stien fra 9. hul.
  • Under en igangværende turnering og regionsgolf-runder.
  • I primetime weekends og helligdage i tidsrummet kl. 8.00-16.00
  • Mandage og torsdage i tidsrummet 6.00-10.00, hvor Morgenfruer respektive Turfere har fortrinsret og spiller 18 huller.
  • Tirsdage og onsdage i tidsrummet 11.00-21.00, hvor Dame- og Herreklubberne har fortrinsret og spiller 18 huller.

Det er ikke muligt at tage gæster med på 9 huller fra 10. tee, da det ikke kan bookes/betales.

Her finder du de samlede opdaterede Ordens- og etiketteregler samt dresscode for Værløse Golfklub, som er godkendt på seneste bestyrelsesmøde.

Sekretariatet/Pia