12. AUGUST FRA KL. 6.00 TIL KL. 9.00

I samarbejde med DGU og Arter.dk har en række golfklubber landet over planlagt og gennemført undersøgelser af dyre- og plantelivet på klubbernes arealer. Nu er turen kommet til Værløse Golfklub. Allerede i november sidste år fik vi en forsmag på, at der findes en rigt varieret natur på vores bane, da vi afprøvede Bioblitz konceptet.
12 august kl. 06 til 09 lukkes vores bane for spil, og vi håber at rigtig mange vil stille op og være med. Alle levende artsgrupper fra planter til insekter, svampe, dyr og fugle registreres ved hjælp af appen Arter.dk, som er nem at installere på din mobiltelefon.
Så husk at medbringe din iPhone eller anden Smartphone. Særlige kundskaber er ikke nødvendige for at være med, appen har endda en billedgenkendelses funktion, så man får hjælp til bestemmelse af sine fund. Vi ved dog, at der findes rigtig mange arter på klubbens område, som ikke er nemme at bestemme, derfor har vi allieret os med kyndige folk, der vil hjælpe til med korrekt identifikation af dagens fund.
Resultatet af dagen vil være et godt øjebliksbillede af biodiversiteten på vores bane, sikkert med nogle spændende og overraskende fund imellem – og vi vil få nogle hyggelige timer sammen på en ny måde.
Efter kl. 9 vil klubben være vært for kaffe og morgenbrød til de fremmødte.
Tilmelding bedes foretaget senest 8. august på vedhæftede formular.
Vel mødt ved det nye klubhus!